A szatymazi homokba rajzoltam gyermekvilágomat

Szász Mária (középen) a kitüntetés átvételekor (fotó: Kémeri A.)

A falunap alkalmából az idén is kitütették azokat, akik kiemelkedő munkájukkal, példamutató lelkesedésükkel hosszú évek óta hozzájárulnak a település jó híréhez, az itt lakók életminőségének javításához. A július 7-i falunap ünnepélyes megnyitóján közösségi munkájuk elismeréseként Szatymaz Községért kitüntető címet kapott Szász Mária építész.

Szász Mária 1960. 04. 20-án született Szegeden. 18 éves koráig Szatymazon, a Barcsay sarkon lévő szülői házban lakott, ahol 95 éves édesapja, Szász Pista bácsi ma is tevékenykedik. „Sűrűn hazajárónak” vallja magát. A felmenői is itt születtek, földdel, gazdálkodással foglalkoztak.

A családot minden régi szatymazi ismeri. Marika édesapjának ügyes keze a földművelésen túl a barackfa szemzésben, kosárfonásban is megmutatkozott. Édesanyja jósága, kedvessége mellett finom réteseket sütött a lakodalmakban.

Szász Mária írja:

Óvodás nem voltam, szüleim a földekre vittek ki, ahol homokba rajzoltam gyermekvilágomat. Emlékszem a körökre, amiket édesapám rajzolt, a déli alvásokra a földeken. Édesapám homokból készített nekem fekhelyet a körtefa alatt. Még mindig érzem ennek varázsát, álomvilágát… Amikor kaptam egy piros biciklit, sokat kerekeztem a faluban. Mindig nagy látványosság volt nekem a szatymazi környezet: a keresztek, a haranglábak, a villák, kúriák, az azokban megmaradt dísznövények, különös állatok, az egyik udvarban pávát tartottak. A szikes rétek mindig más-más színben pompáztak, ez megragadott, középiskolás éveimben kijártam megfesteni a tájat. Egy szegedi galériában adtam el ezekből a festményekből. Ezek árából vettem meg Szabadkán az első Beatles-lemezemet. Általános iskolába a Neszűrjhegyi úti négyosztályos iskolába jártam. Hálás vagyok Ruscsák Ilona (Lonci néni) tanítónőnknek, mert időben rajzaimban meglátta a tehetséget, az első dicséreteket tőle kaptam.

Szász Mária a középiskolát Szegeden a Tömörkény István Képző-és iparművészeti szakközépiskolában végezte. Ekkor kezdett a csillagászat felé fordulni, a szatymazi égbolt inspirálta. Talán nem véletlen, hogy 1983-ban férjhez ment Mizser Attilához, aki a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára, és jelenleg is aktívan dolgozik. Diplomáját a Budapesti Műszaki egyetem építészmérnöki karán szerezte, ahol 1983-ban diplomadíjjal tüntették ki.

1997-ben egyik munkáját az Év lakóháza különdíjjal ismerték el. 2014-ben Média-díjjal tüntették ki.

Szkamai életrajzának néhány kiragadott pontja:

1983 és között 2003 Közti Rt., miközben a BME külsős tervezési konzulense, majd Intermanagement Kft.,

2000 és 2022 között SZÁSZ-HÁZ Bt.

2015-től Szolnok és Szalkszentmárton megbízott főépítésze,

2019 és 2022 között BMSK.

Néhány éve készítette el Szatymaz arculati kézikönyvét, számtalan saját fotóval, leírással. 2023-ban ő és családja emeltette a Neszürjhegyi út folytatása mentén a település legújabb feszületét.

Szatymaz Községért kitüntetést kapott még az SZKTT-ESZI Kapcsolat Integrált Alapszolgáltatási Központ kollektívája, és Báló Bertlan.

A díszpolgári címet az idén Varga Gusztávnak ítélték, méltatása itt olvasható.

A korábbi évek kitüntetettjeinek névsora és a díszpolgárok méltatása a Szatymaz jelesei menüpontra kattintva olvashatók.

 

 

Megszakítás
%d bloggers like this: